Studia podyplomowe - 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Zarządzanie dostępnością w praktyce

Szczegóły
Kod ZP06_ZDP
Jednostka organizacyjna Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Podyplomowe
Języki wykładowe polski
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nabór na studia podyplomowe odbywa się poza systemem rekrutacyjnym.

Opis studiów

Podstawowym celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pełnienia funkcji koordynatora ds. dostępności, zarówno w jednostkach finansów publicznych, jak i w innych sektorach. Ponadto uczestnicy studiów otrzymają kompendium wiedzy oraz umiejętność korzystania z narzędzi do przeprowadzania audytów dostępności w ramach samooceny instytucji.

Uczestnicy studiów mają szansę pozyskać wiedzę i praktyczne umiejętności w szczególności w zakresie: audytowania barier dostępności w instytucji, tworzenia planów poprawy stanu dostępności, opracowywania raportu o stanie dostępności i innych zadań wynikających z Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Ponadto nabędą wiedzę o wymogach prawa w zakresie różnych dziedzin dotyczących dostępności (prawo budowlane, standardy unijne, Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, zamówienia publiczne itp.).

Zajęcia obejmować będą też tematykę wiedzy o niepełnosprawności i szczególnych potrzebach oraz praktycznego wdrażania dostępności w instytucji we wszystkich obszarach wymaganych Ustawą (dostępność architektoniczna, cyfrowa, informacyjno-komunikacyjna, usług i procedur).
Zajęcia poprowadzą wieloletni praktycy w zakresie wdrażania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, eksperci w poszczególnych obszarach dostępności, specjaliści w zakresie niepełnosprawności, wśród nich również osoby z niepełnosprawnościami.

Zajęcia odbywają się w systemie hybrydowym: stacjonarnym (zaocznym) oraz online. Przedmioty są zaliczane na podstawie weryfikacji efektów uczenia się metodami wybranymi przez prowadzących. Studia kończą się egzaminem mającym formę testową, obejmującym materiał z zakresu programu studiów. Studia trwają dwa semestry. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Wymagane dokumenty

  • podanie o przyjęcie do Kierownika studiów (wzór dostępny na stronie internetowej studiów podyplomowych),
  • poświadczona przez UŁ kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych lub jego odpisu wydanego przez uczelnię (oryginał przedstawia się jedynie do wglądu),
  • kwestionariusz osobowy (wzór dostępny na stronie internetowej studiów podyplomowych).

Rekrutacja

Nabór na studia podyplomowe odbywa się poza systemem rekrutacyjnym.

Szczegółowe informacje dostępne są pod linkiem: https://www.uni.lodz.pl/zarzadzanie-dostepnoscia

Dane kontaktowe: dr Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz joanna.giercuszkiewicz@uni.lodz.pl, mgr Katarzyna Broż katarzyna.broz@uni.lodz.pl